W przeddzień rocznicy stanu wojennego, 12 grudnia br. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w V Kongresie Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów, który miał miejsce w Rzeszowie. Kongres jest wspólnym przedsięwzięciem wojewody podkarpackiego Pani Ewy Leniart, Instytutu Pamięci Narodowej i NSZZ „Solidarność”, którzy w ten sposób chcą uczcić pamięć o znanych i tych zapomnianych już ofiarach stanu wojennego.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Wojciecha i Stanisława, koncelebrowana w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Po Mszy Świętej wyznaczone delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Krzyżem na Placu Farnym.
Następnie uczestnicy zgromadzili się w Sali koncertowej Filharmonii Rzeszowskiej. Przybyłych gości powitała Pani Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko, który podkreślił, że: „dzisiejsze wydarzenie jest bezprecedensowe i niezwykle ważne dla poszanowania historii, budowy pamięci i tożsamości naszego narodu”. Uczestnicy Kongresu wysłuchali wykładu Artura Brożyniaka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie pt: „Działalność wydawnicza opozycji w Polsce w latach 70 i 80”. Dla młodzieży najbardziej atrakcyjną okazała się żywa lekcja historii powstała w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Nieco starszych gości na pewno zaintrygowała wystawa pt: „Papierowa rewolucja. Prasa bezdebitowa w PRL”. Celem wystawy było ukazanie procesu odkłamywania rzeczywistości PRL, jakiej podjął się opozycyjny ruch wydawniczy. Całość uświetnił koncert poezji antykomunistycznej i patriotycznej w wykonaniu Alka Berkowicza z Zespołem.