14 czerwca uczniowie klasy 4 i 5 wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Strachociny i Sanoka.
Pierwszym miejscem, które odwiedzili, było Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Siostra zakonna przybliżyła życie i męczeństwo św. Andrzeja, patrona Polski. Zachęcała, aby na wzór świętego kształtować swoje charaktery poprzez wysiłek nieustannej pracy nad sobą. Podkreślała, że świętymi się nie rodzimy, ale świętymi się stajemy. Po krótkiej modlitwie, złożeniu intencji i zakupieniu pamiątek uczestnicy ruszyli w dalszą drogę.
Kolejne miejsce, które odwiedzili to Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Uczniowie poznali budownictwo małomiasteczkowe z przełomu XIX i XX wieku oraz dowiedzieli się o codziennym życiu mieszkańców galicyjskich miasteczek. Zajrzeli do wnętrza apteki i poczty, przyjrzeli się pracy zegarmistrza. W starszej części skansenu obejrzeli wiatraki, remizę strażacką, plebanię, domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat. Dzieciom bardzo podobały się zabawy z przełomu wieków, najwięcej emocji wzbudziła gra w drewniane kręgle. Poznali także typowe zabudowania wiejskie i sakralne z przełomu XIX i XX wieku, m. in. cerkiew i synagogę. Szczególnie podobało im się zwiedzanie wiejskiej szkoły, poznanie ówczesnych przyborów szkolnych i udział w lekcji kaligrafii.
Po smacznym obiedzie i przerwie na lody, uczestnicy wycieczki udali się do Zamku Królewskiego gdzie siedzibę ma Muzeum Historyczne. Pani przewodnik w interesujący sposób opowiedziała historię Zamku oraz pokazała stałe wystawy Muzeum m.in.:
- Sztukę cerkiewną (XII-XX w.) z najcenniejszą ekspozycję ikon w Polsce,
- Sztukę sakralną Kościoła Katolickiego (XV-XIX w.) z eksponatami pochodzącymi z dawnych kościołów i kapliczek z diecezji przemyskiej.
- Wystawę archeologiczną „Historie w ziemi zapisane…” gdzie w układzie chronologicznym, przedstawiono kulturę materialną społeczności żyjących w okolicach Sanoka, począwszy od epoki kamienia, a kończąc na okresie nowożytnym,
- Zbrojownię i poniemiecki schron z lat 40. XX w., z kolekcję uzbrojenia od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej.
Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z bogatej oferty restauracji McDonald’s. Zadowoleni, pełni wrażeń, w godzinach wieczornych wrócili do Wiercan już planując kolejny wyjazd.